Lenfödem Nedir? Belirtileri ve Dönemleri Nelerdir?

Lenfödem, tedavi edilmezse ilerleyici bir hastalıktır. Bu nedenle tedaviye erken dönemde başlanılması oldukça önemlidir.

Lenfödem Nasıl Ortaya Çıkar?

Lenfödem doğumda, ergenliğin başlangıcında veya yetişkinlik çağında sebebi bilinmeyen şekilde başlayabilir ve primer lenfödem olarak adlandırılır. Sekonder lenfödem veya edinilmiş lenfödem, cerrahi sonrası, radyasyon, enfeksiyon veya travma sonrası gelişebilir. Meme kanseri gibi bazı kanserler ve tedavisi için lenf nodlarının alınması, lenfödem açısından daima risk taşır. Cerrahi olarak ne kadar fazla lenf nodu çıkartılırsa, lenfödem oluşma riski o kadar artmaktadır. Lenf nodu diseksiyonuna bir de radyoterapi eklenirse, lenfödem oluşma riski daha da artar. Mastektomi sonrası gelişen lenfödem tutulan kolda ağırlık, ağrı, duyu kaybı, hareket kaybı ve fonksiyon bozukluğu ile karakterizedir.

Bu durum kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkiler. Hastalarda anksiyete, depresyon ve uyum sorunları, sosyal ve cinsel problemler açığa çıkar. Lenfödemli kol veya bacak kolayca enfeksiyon kapar ve daha da kötüleşerek hastanın genel sağlığını da olumsuz etkiler. Ve ne yazık ki tedavi görmemiş, yetersiz veya yanlış tedavi gören hastaların kol ve bacak şişmeleri giderek artar. Gelişen bu problemler genellikle tedavinin başarısını da etkilemektedir. Bu nedenle tedaviye erken dönemde başlanılması oldukça önemlidir.

Lenfödemin Belirtileri Nelerdir?

Lenfödem hemen gelişmeyebilir, bazen lenfatik sistemde olan yaralanmayı takiben 10 yıl veya daha uzun sürede ortaya çıkar.

Belirtiler ilk olarak el ve ayak sırtında görülür. Kol veya bacak ağırlığında artış söz konusudur. Cilt gergin ve serttir. El ve ayaklarda duyu bozuklukları ve eklem sertlikleri görülebilir.

Enfeksiyona karşı dirençte azalma görülebilir. Dirsekte veya dizin arkasında gerginlik ve hassaslık görülür.

Kol veya bacakta dolgunluk hissi, deride gerginlik, el bileği veya ayak bileği ve parmakların hareketliliğinin azalması, giysi, bilezik, saat, yüzük, ayakkabı, çorap, gibi eşyaların dar gelmesi, iz bırakması gibi belirtilerin biri bile dikkatinizi çektiğinde, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Lenfödem İlerleyici Bir Hastalık mıdır?

Lenfödem, tedavi edilmezse ilerleyici bir hastalıktır. Lenfödemin klinik tablosu ciddiyetine göre 3 döneme ayrılır ve tedavi edilmeyen hastalar dönem 1’den dönem 3’e ilerler:

Lenfödem 1. Dönem

 • Geri dönebilen lenfödem
 • Ödem gün içinde giderek artar geceden sonra dağılır
 • Kesin tanımlanmayan yakınmalarla birlikte geçici şişme görülür

Lenfödem 2. Dönem

 • Kronik geri dönmeyen lenf ödem
 • Sürekli şişlik, ağır hissetme
 • Ağrı, yanma
 • Hareket kısıtlanması

Lenfödem 3. Dönem

 • Lenfostatik Elafantiasis (Fil Hastalığı)
 • Zaman geçtikce artan uzuv deformasyonu
 • Önemli ölçüde hareket ve fonksiyon kısıtlanması
 • Ciddi ağrılar


Lenfödem

Vaser Liposuction - Lipödem İletişim

Lipödem Facebook GrubuDoç. Dr. Yener Demirtaş Facebook SayfasıDoç. Dr. Yener Demirtaş Instagram Sayfası

Please publish modules in offcanvas position.