Yeni Nesil Meme Büyütme: Yağ Nakli

Meme Büyütme Ameliyatı, Meme Küçültme Ameliyatı, Meme Dikleştirme Ameliyatı

Neden Yeni Nesil Meme Büyütme Deniyor Bu Tekniğe?

Silikonla meme büyütme, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte son derece başarılı sonuçlar sunuyor olsa da, kadınların memelerini kendi dokularıyla ve kalıcı olarak şekillendirmek plastik cerrahların her zaman en büyük hayallerinden biri olmuştur. Sadece büyütmekten bahsetmiyoruz bu arada, hastaların isteklerine göre şekillendirmekten bahsediyoruz. Yağ dokusu, meme dokusunun etrafına iğnelerle enjekte edildiği için en büyük avantajı, memenin istenilen bölgesinin istenilen hacimde büyütülebiliyor olması, hem de yara izi olmadan. Oysa silikon protezle yapılan meme büyütmede küçük de olsa bir kesi var. Ayrıca silikon protezlerlerdeki şekil ve hacim seçenekleri, cerraha, büyütme işlemini yağ naklinde olduğu kadar hastaya özel planlama ve uygulama şansı vermiyor. Her meme büyütme hastasının ihtiyacı farklıçünkü. Yağ nakli ile dekolte bölgesini, memenin alt ve üst kısımlarını isteğe göre şekillendirmek mümkün. Bu da yeni nesil bir meme büyütme demek.

Yağ Nakli ile Yapılan Meme Büyütme Kalıcı mı?

Eskiden yapılan yağ nakillerinde kalıcılık problemi vardı. Nakledilen yağ dokusunun % 30 ile % 70’i birkaç ay içerisinde eriyordu ve biz hangi hastada ne kadar kalıcı olduğunu tam olarak tahmin edemiyorduk. Yeni geliştirilen teknikler liposuction ile alınan yağın kalıcılığını artırdı. Liposuction ile elde ettiğimiz yağı saflaştırabiliyoruz ve uygun teknikle memeye nakledildiğinde sadece % 20-30’u eriyor. Bu durumu bildiğimiz için de memee naklettiğimiz yağ miktarını buna göre ayarlayarak % 20-30 daha fazla yağ kullanıyoruz. meme birkaç ay içinde son halini alıyor ve bu durum kalıcı. Hastanın kendi yağ dokusunu kullandığımız için yağ hücreleri memede yaşamaya devam ediyorlar.

Meme Büyütmede Yağ Nakli Tek Başına Yeterli mi, Tekrarlanması Gerekir mi?

Memesi çok küçük kadınlar hariç yağ nakli tek başına yeterlidir ve genellikle tek seansta tatmin edici sonuç alınır. Küçük memeli kadınlarda işlemin 6 ay arayla bir veya iki kez tekrarlanması gerekebilir.

Meme Büyütmede Yağ Nakli Kimlere Uygulanabilir?

Bu işlem için anestezi almasında sakınca bulunmayan her hasta uygun bir adaydır. Zayıf hastalarda bile memeyi büyütecek kadar yağ dokusu bulmak mümkündür, özellikle kalça ve basen bölgelerinden. Liposuction ile vücut şekillendirmeye ihtiyacı olanlarda ise bir taşla iki kuş vurulmuş olur.

Yağ Nakli ile Meme Büyütmenin Bir Riski Var mı?

En büyük tartışma, meme gibi kadınlardaki en yaygın kanser oranına sahip bir organa verilen yağ dokusunun kanser oranını artırabileceği ve kanser taramalarında hatalara sebep olabileceği üzerineydi. Henüz birkaç gün önce, Dünya’nın en prestijli Plastik Cerrahi dergisinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, MD Anderson Kanser Merkezi’nde yapılan bir çalışma yayınlandı. Yaklaşık 2000 kadın üzerinde yapılan bu çalışmaya göre, daha önce meme kanseri olduğu tespit edilen ve cerrahi tedavinin ardından meme onarımında yağ nakli kullanılan kadınlarda, kanser oranlarında bir değişiklik olmadığı gösterildi. Yağ nakli ile meme büyütmeyi artık çok daha rahat bir şekilde uygulayabileceğiz.

Yağ Nakli Kanser Sonrası Yeniden Meme Onarımında Nasıl Kullanılıyor?

Özellikle meme kanseri tedavisi sırasında meme alındıktan sonra bu bölgeye ışın tedavisi alan hastalarda deride kızarıklık, sertleşme gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Silikon protezle yeniden meme onarımının mümkün olmadığı bu hastalarda yağ nakli hem buradaki derinin normalleşmesini sağlıyor, hem de birkaç seans halinde tekrarlandığında meme onarımı için tek başına yeterli olabiliyor. Yağ nakli ayrıca, sonuçları daha da iyileştirmek için silikonla meme büyütme ve karın dokusundan yeni meme yapma gibi ameliyatlarla birlikte kullanılabiliyor.

Son Olarak İyileşme Süreci Konusunda Bilgi Alabilir miyiz?

Yağ nakli ile meme büyütmenin nekahat süreci memeden çok liposuction yapılan bölgeyle ilgili. Bu bölgelerde birkaç günlük hafif bir ağrı beklenir, o kadar.


Vaser Liposuction - Lipödem İletişim

Lipödem Facebook GrubuDoç. Dr. Yener Demirtaş Facebook SayfasıDoç. Dr. Yener Demirtaş Instagram Sayfası

Please publish modules in offcanvas position.