Lipödemin Lenfödemle İlgisi Nedir?

Lipödemi lenfödemden ayıran özellikler nelerdir?

Lipödem lenfatik sistemin bir hastalığı olmamasına rağmen her iki hastalık da bacakların şişmesine sebep olduğundan lipödeme genellikle yanlış olarak lenfödem tanısı konmaktadır.Tamamen farklı hastalıklar olmasına rağmen lipödemin ilerleyen evrelerinde lenfödem de ortaya çıkabilir.

Lipödem de lenfödem de tanıları kolay konulabilecek hastalıklar olmalarına karşın konuyla ilgilenen hekim sayısı son derece az olduğundan bu hastalar doğru tanıyı almadan önce doktor doktor gezmektedirler.

Lipödemi lenfödemden ayıran özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Lipödem, aşırı yağlanma her iki bacağı eşit etkilediğinden simetriktir. Lenfödem simetrik değildir ve genellikle sadece bir bacakta görülür.
  • Lipödemde ayak bileği seviyesinde şişlik biter ve ayak etkilenmez. Lenfödemde ise ayaklar da etkilenir. Primer lenfödem genellikle ayaklardan başlar ve yukarıya doğru ilerler. Sekonder lenfödem ise uyluk bölgesinden başlayıp aşağıya ilerleyerek ayağı da tutar.
  • Lipödem, özellikle dokunulduğunda aşırı ağrıya sebep olabilir. Lenfödem de ağrıya yol açar, ancak bu kadar ciddi değildir.
  • Lipödem sıklıkla morarma ve deri altında kanamaya sebep olur. Lenfödemde bu bulgular görülmez.
  • Lenfödemin tanısında kullanılan “Stemmer İşareti” lipödemde görülmez. “Stemmer İşareti”, ayak ikinci parmağının üzerindeki derinin parmakla tutulmaya çalıştığında başparmakla işaret parmağı arasında sıkıştırılıp yukarı kaldırılamamasıdır.


Lipödem

Vaser Liposuction - Lipödem İletişim

Lipödem Facebook GrubuDoç. Dr. Yener Demirtaş Facebook SayfasıDoç. Dr. Yener Demirtaş Instagram Sayfası

Please publish modules in offcanvas position.