Lipödem Nedir? Lipödem Belirtileri Nelerdir?

Lipodem: kalça, uyluk ve bacaklarda yağ ve sıvı birikmesine bağlı anormal, simetrik şişliktir. Lipödem genetik bir hastalıktır, daima kadınlarda görülür ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Dr. Yener Demirtaş, 14 madde altında lipödem belirtilerini özetledi. Lipödem sayfası için tıklayınız.

Lipodem, “Ağrılı Yağlanma Sendromu” olarak da adlandırılır. Lipodem: kalça, uyluk ve bacaklarda yağ ve sıvı birikmesine bağlı anormal, simetrik şişliktir. Lipodemde şişlik ayak bileğine kadar inebilir ancak ayaklar hastalıktan korunmuştur. Uylukların dış tarafında aşırı yağlanmaya bağlıçıkıntılar bulunur.

Lipödemin derecesi hastadan hastaya farklılık gösterir. Bazı hastalarda çok hafif seyreden lipödem, bazı hastaların yürümesini engelleyecek boyutlara ulaşabilir. Lipödem genetik bir hastalıktır, daima kadınlarda görülür ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Lipödemin, bir ailenin birden fazla kadın ferdinde görülme riski oldukça yüksektir. Lipödeme hormon bozuklukları ve bazı kronik hastalıklar da sebep olabilir.

Lipödemin Belirtileri Nelerdir?

Lipödemin erken evrelerinde vücudun üst tarafıçok ince olabilir.Üst kısım ince olmasına rağmen yağlar bel ile ayak bileği arasındaki bölgelerde birikirler. Kilo aldıkça kalça, uyluk ve bacak daha çok şişer. Ancak kilo vermeyle bu bölgelerdeki yağlanma azalmaz, kilo kaybı vücudun üst kısmından olur. Bacağın alt kısmında biriken yağ dokusu ayak bileğinden ayağa sarkan halka şeklinde bir şişliğe sebep olabilir. Bacaklarda öğleden sonraları artan şişlik gece uykuda azalır.Özellikle bacaklarda belirgin bir ağrı söz konusudur. Erken evrelerde, yağ birikintilerinin sebep olduğu küçük nodüller oluşur.İleri evrelerde, bu yağ birikintileri büyüyerek lobüllere yani deriden yanlara sarkan büyük yağlı dokulara dönüşür. Lipödemde biriken yağlar, dolaşımı daha da yavaşlatarak daha fazla yağ birikmesine sebep olan bir kısır döngüye yol açarlar. Lipödem hastalarında adet dönemlerinde memelerde ağrı sık görülen bir durumdur.

Lipödemin belirtileri şunlardır:

  • Neredeyse sadece kadınlarda görülür
  • Ayak etkilenmez, ancak kalça, uyluk ve bacaklar simetrik etkilenir
  • Ödeme parmakla bastırıldığında çöküntü kalmaz veya çok az kalır
  • Baskı ve dokunmayla ağrı ve hassasiyet
  • Deride kolay morarma
  • Kilo vermeye veya kalori kısıtlamasına rağmen şişliklerin devam etmesi
  • Hastaların üçte birinde kollar da etkilenir
  • Deride soğukluk hissi
  • Yazın sıcaklarda şikayetlerin artması


Lipödem

Vaser Liposuction - Lipödem İletişim

Lipödem Facebook GrubuDoç. Dr. Yener Demirtaş Facebook SayfasıDoç. Dr. Yener Demirtaş Instagram Sayfası

Please publish modules in offcanvas position.