Lipödem Tanısı ve Yapılan Hatalar

Diyet tek başına lipödemin çözümü değildir. Lipödemin sebep olduğu yağlanmada diyetle belirgin azalma sağlanamaz.

Lipödem genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve hasta zayıf ve aktif olduğu sürece fazla ilerleme göstermez. Fakat orta yaşlarda, özellikle de hasta kilo almaya başladıktan sonra durum kötüleşir. Lipödem hastası spor hatta yürüyüş yapamaz, normal kıyafetlerini giyemez, sürekli kendini yorgun hisseder, merdiven çıkamayacak hale gelebilir.

Bir ileri evre lipo-lenfödem dediğimiz bir durumdur.

Lipödeme lenfödemin eklendiği bir tablodur, tedavisi de daha zordur. Bu yüzden lipödemin tedavisine mümkün olan en kısa zamanda başlanması son derece hayatidir.

Lipödem ve Lenfödem, Kanal Türk

Lipödem Tanısında Ne Gibi Hatalar Yapılmaktadır?

Diyet tek başına lipödemin çözümü değildir. Hastalara genellikle şişman oldukları ve kilo vermeleri gerektiği söylenir. Fakat lipödemin sebep olduğu yağlanmada diyetle belirgin azalma sağlanamaz. Aşırı yemenin sebep olduğu obesite uygun bir diyete cevap verir, lipödem vermez. Hastalar ne kadar diyet yaparlarsa yapsınlar şikayetlerinde pek bir azalma olmaz.

Güzellik terapisti veya medikal estetikçi gibi aslında var olmayan sıfatlarla selülit tedavisi yapanlar, selülit ile lipödemin ayırımını yapamadıkları için lipödem hastalarına yanlış uygulamalar yapabilmekte ve bu hastaların şikayetlerinin daha kötüleşmesine sebep olabilmektedirler.Örneğin selülit tedavisinde yaygın olarak kullanılan sıcak ve mekanik kompresyon gibi sıkılaştırıcı olduğu düşünülen sistemler, lipödem tedavisi için uygun değildir, hatta sakıncalıdır. Aslında selülit de bu agresif uygulamalara başlangıçta olumlu yanıt verse de uzun vadede durumun daha ağır bir şekilde tekrarlamasına sebep olabilir.

Selüliti olduğunu düşünen kadınlar, herhangi bir uygulama yaptırmadan önce mutlaka bir plastik cerrahi uzmanına danışıp selülit-lipödem ayrımını yaptırmalı, ondan sonra uygun tedaviye başlamalıdırlar.


Lipödem

Vaser Liposuction - Lipödem İletişim

Lipödem Facebook GrubuDoç. Dr. Yener Demirtaş Facebook SayfasıDoç. Dr. Yener Demirtaş Instagram Sayfası

Please publish modules in offcanvas position.